کتاب تاریخ جامع ادیان نوشته جان بی ناس

درباره‌ی کتاب تاریخ جامع ادیان اثر جان بایر ناس

کتاب تاریخ جامع ادیان یا ادیان بشر ( Man’s religions ) نوشته‌ی جان بی ناس ( John Boyer Noss ) به برخی از پرسش‌های بنیادین پیرامون دین می‌پردازد. برای نمونه آیا انسان های نخستین دارای دین بودند؟ اگر دین داشتند چه‌گونه دینی داشتند؟ دین از چه زمانی و چرا به‌وجود آمد؟ ادیان در نزد مردمان خاور و هند و بومیان استرالیا و .. چگونه بود و چگونه شکل گرفت؟ ادیان سامی و ابراهیمی مانند یهودیت ، مسیحیت و اسلام در چه شرایطی به وجود آمدند؟
این کتاب از بهترین کتاب‌ها در این زمینه است و در بخشی به نیمه انسان‌ها یا نئاندرتال‌ها نیز می‌پردازد که نزدیک به صد هزار تا بیست و پنج هزار سال پیش می‌زیسته‌اند و آثاری از آرامگاه‌ها و گورهای ایشان برجا مانده. سپس به آیین‌های مردمان و بومیان استرالیا و هند و آفریقا و اروپا در عصر حجر و سنگ پرداخته و در دنباله به میانرودان (بین النهرین) و مصر، یونان، بابل و .. پرداخته می‌شود.

بخش بندی کتاب

۱- دین‌های آغازین: دین در پیش از تاریخ – دین مردمان پیشین
۲- آیین‌ها و مذهب‌های هند: هندوییسم کهن – جینیزم – بودیسم در گام‌های نخستین – دگرگونی‌های آیین بودا – هندوییزم در سده‌های واپسین – آیین سیخ یا سیک
۳- دین‌های خاور دور : آیین‌های چینی‌ها و تائو – کنفسیوس و کنفوسیانیزم – شینتو
۴- ادیان خاور نزدیک : آیین ایرانی زرتشتی و دوگانه پرستی اخلاقی – یهودیت – مسیحیت در آغاز – دگرگونی‌های مسیحیت – اسلام

مشخصات کتاب

نویسنده : جان بایر ناس
نام کتاب : تاریخ جامع ادیان
مترجم و ویراستار : علی اصغر حکمت; پرویز اتابکی
نشر : شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

جملات و بازگویی‌هایی از کتاب تاریخ جامع ادیان

۱- مقدمه بخش نخست:

الف: همه‌ی ادیان از به هر راه و بیانی که باشند هم‌داستان‌اند بر اینکه انسان قائم به ذات خود نیست و نمی‌تواند باشد، زندگی او به نحو بنیادین به نیروهای موجود در طبیعت و اجتماغع بیرون از ذات او پیوسته و بسی وابسته به آن است.

ب:  دین نتیجه‌ی نخستین کوشش اندیشه‌ی انسان بری دست‌یابی به نوعی احساس امنیت در این جهان است، از این سبب می‌توان گفت که انسان نئاندرتال نخستین آدم متدین و مومن در روی زمین نبوده است.

کتاب تاریخ جامع ادیان نوشته جان بی ناس

کتاب تاریخ جامع ادیان نوشته جان بی ناس

۲- ریشه‌ی مناسک و آیین‌های دینی

گفتیم که چگونه اقوام آغازین می‌کوشیدند که به وسیله‌ای نیروهای توانمند روحانی را مُسخر و مجبور به کاری نمایند، ولی سپس متوجه شدند که آن نیروهای فراطبیعی گاهی به اندازه‌ای نیرومند هستند که رام ساختن آن‌ها شدنی نیست. به عبارت دیگر این ارواح مرموز و پنهان و نیرومند جهانی فرای آن هستند که بتوان آن‌ها را به زور مسخر کرد بل‌که باید آن‌ها را با زاری و عجز و لابه به انجام مقصود تشویق کرد. ریشه‌ی تاریخی کارهایی که از آن به مناسک مذهبی تعبیر می‌کنند از این پیشینه سرچشمه می‌گیرد.

2 دیدگاه در “کتاب تاریخ جامع ادیان نوشته جان بی ناس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پانزده =